Nietrzymanie moczu – na czym polega?

Nietrzymanie moczu – czyli nieprawidłowa praca dolnych dróg moczowych - to nie tylko krępująca przypadłość, ale przewlekła choroba, którą trzeba i można skutecznie leczyć. Problem dotyka co trzecią kobietę po 45.roku życia, lecz często pojawia się już około trzydziestki. Powoduje on nie tylko dyskomfort fizyczny, ale także psychiczny – kobieta stopniowo wycofuje się z codziennej aktywności i zamyka w domu . Jest to na tyle  wstydliwy problem, że tylko co czwarta pacjentka zgłasza to swojemu  lekarzowi. A szkoda, bo dzisiejsza  medycyna proponuje bezbolesny i skuteczny  zabieg z wykorzystaniem lasera MonaLisa Touch.

Przyczyny nietrzymania moczu:

Jest ich wiele:  infekcje układu moczowego, kamica, osłabienie cewki moczowej, obniżenie pęcherza, zwiotczenie mięśni miednicy, otyłość i zaparcia. Bywa też konsekwencją zaburzeń hormonalnych czy skutkiem przebytych porodów i operacji ginekologicznych.

Jeżeli dolegliwość ma miejsce  w trakcie kaszlu, kichania, podnoszenia przedmiotów czy innej aktywności fizycznej mówimy o wysiłkowym nietrzymaniu moczu.

Jak wygląda zabieg przy użyciu lasera MonaLisa Touch? 

Jest to najbezpieczniejsza, najmniej inwazyjna i najdokładniejsza metoda leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet. Podczas zabiegu lekarz wykorzystuje specjalną końcówkę wyposażoną w skaner, którą wprowadza się do wnętrza waginy.  Światło lasera wywołuje obkurczanie i stymulację włókien kolagenowych, dzięki czemu ścianka pochwy wzmacnia się i usztywnia. Także ułożenie cewki moczowej ulega skorygowaniu, przywracając normalne funkcjonowanie układu moczowego. Do dodatkowych korzystnych efektów leczniczego działania lasera należy zaliczyć lepsze nawilżenie pochwy, zwężenie jej światła oraz poprawa elastyczności.  Metoda jest całkowicie nieinwazyjna - bezpośrednio po zabiegu pacjentka może wrócić do codziennych czynności. 

Efekty:

  • leczenie nietrzymania moczu, w tym wysiłkowego nietrzymania moczu
  • odbudowa i poprawa elastyczności błony śluzowej 
  • korekcja ułożenia cewki moczowej
  • pacjentka odzyskuje pewność siebie i kontrolę nad własnym ciałem

Efekty przychodzą stopniowo z czasem. Zazwyczaj wystarcza wykonanie jednego zabiegu, aby złagodzić lub usunąć lekkie lub średnio nasilone wysiłkowe nietrzymanie moczu. W razie potrzeby zabieg można powtórzyć po miesiącu.

 Zabieg:

Zabieg nie wymaga przygotowań, wystarczy konsultacja lekarza ginekologa i ważne badanie cytologiczne. Jest zupełnie bezbolesny i trwa zaledwie kilka minut.  Pojawić się może przesięk surowiczy - poleca się stosowanie podpasek, aż do ustąpienia. Po zabiegu rekomendowane jest przez tydzień: unikanie gorących kąpieli, ograniczenie wysiłku fizycznego  i zachowanie wstrzemięźliwości. 

Zabieg wykonuje lek. med. Jerzy Kubik, specjalista ginekologii i położnictwa.

Przeciwwskazania :

  • ciąża 
  • miesiączka
  • infekcje intymne 
  • choroby nowotworowe